Rauapuudus

Rauapuudus

Share
2022-03-23

Mis on raud, hemoglobiin ja rauapuudus?

Raud on mineraal, mille peamine ülesanne on toota hemoglobiini - punastes verelibledes sisalduv proteiin. Hemoglobiin vastutab sinu organismis vere kaudu hapniku transpordi eest.

Rauapuudus ehk aneemia on seisund, kus sinu veres sisalduva hemoglobiini ja hapniku tase on normist madalam(1).  

Raual on oluline roll sinu immuunsüsteemi tugevdajana. Raud aitab säilitada sinu energiataset, reguleerib sinu kehatemperatuuri ja toetab sinu sportlikke sooritusi.


Raua allikaid ja variante on mitmeid. Üldjoontes jagunevad need kahte suuremasse rühma, millest laialdasemalt tarvitatakse raudsulfaati. 


Looduslikul kujul on raudsulfaat kristall. Raualisandina aga esineb raudsulfaat tavaliselt tablettide või tilkade kujul. 


Päevane täiskasvanu rauavajadus (2)

 Vanusegrupp Mees(mg/päevas) Naine(mg/päevas)
0-6 kuud 0.27 0.27
7-12 kuud 11 11
1-3 aastat 7 7
4-8 aastat 10 10
9-13 aastat 8 8
14-18 aastat 11 15
19-30 aastat 8 18
31-50 aastat 8 18
50+ aastat 8 8
Rasedusajal - 27
Imetav ema (kuni 18 aastane) - 10
Imetav ema (19-50 aastane) - 9

Rauapuudus ehk aneemia 

Rauapuudus ehk aneemia nimetus pärineb vanakreeka sõnast άναιμία, mis tähendab verepuudust. Rauapuudusele viitab vähenenud punaste vereliblede ehk hemoglobiini koguarv või vere hapniku sisalduse langus organismis. 


Rauapuudus on enim levinud aneemia vorm, mis mõjutab ligikaudu kahte miljardit inimest maailmas(3). Rauavaegus ilmneb, kui su kehas ei ole punaste vereliblede moodustamiseks piisavalt rauda. 


Sinu keha ei ole ise võimeline rauda tootma. Seepärast on oluline saada piisav raua kogus toidust. 

Rauapuudus on tingitud:

 • Vähese rauasisaldusega toitumine
 • Verekaotus ülemäärase menstruatsiooni tõttu
 • Seedetrakti verejooks
 • Raseduse ja imetamise aegne rauavaegus, eriti, kui enne rasestumist on olnud madal rauasisaldus veres(4) 

Rauapuuduse sümptomid

Madal rauasisaldus veres ei tähenda seda, et sul on rauavaegusaneemia. Sul võib olla madal rauasisaldus, mis võib viidata rauavaegusaneemia välja kujunemisele, kuid ei tähenda koheselt rauavaegusaneemia põdemist.


Küll aga on madala rauasisaldus ja rauapuuduse aneemial sarnased sümptomid.

1. Nõrkus
Rauapuudusel tekib olukord, kus hapnik ei jõua lihastesse, mis omakorda ei lase lihastel õigesti funktsioneerida. See põhjustab nõrkust

2. Pulsi kiirenemine või südame kloppimine
Sinu süda peab tegema rohkem tööd, et pumbata verd kehas liikuma. Pulsi kiirenemine või südame ebaregulaarne tegevus on tihti nendel, kellel on rauavaegus juba kaua kestnud.

3. Rindkere valud ja õhupuudus
Rauapuudusest tingitud hapnikupuudus veres võib muuta igapäevased tegevused vaevaliseks. Kõndimine, treppidest üles minemine, koristamine panevad sind hingeldama ja tunned pakitsust rindkere? See võib olla märk, et sul on rauapuudus.

4. Haavad paranevad kaua
Haava paranemiseks vajab sinu keha rauda. Kui haavade paranemine võtab kaua aega, võib see viidata madalale raua tasemele sinu veres.

5. Väsimus, loid olek ja keskendumisvõime halvenemine
Kui sul ei ole otseselt rauavaegust, aga sinu raua tase on madal, võid sa olla loid ja tunda väsimust. 


Isegi, kui sa magad piisavalt, on rauavaegusest tingitud väsimus ja energia puudumine paratamatu. 


Väsimus mõjutab sinu keskendumisvõimet, mis võib mõjutada sinu igapäevaelu 

6. Peavalud ja pearinglus
Kui sinu ajju jõudev hapniku tase on liiga madal, võib see tekitada ajuturset mis omakorda avaldub peavalude,surve tunde ja pearinglusena.

7. Külmad jalad ja käed
Halva vereringluse tõttu võivad su käed ja jalad olla külmad. See on tingitud sellest, et su aju registreerib madala hapniku taseme veres ja suunab verevoolu eluliselt olulisematesse piirkondadesse sinu kehas, kus asub sinu süda ja aju. 

8. Haavandid suu limaskestadel ja suunurkades
Rauapuudus on peamine haavandite tekke põhjus. See võib tuleneda sellest, et sinu suu limaskestad ei saa piisavalt toitaineid.

9. Kahvatu jume
Kahvatu jume ja tumedad silmaalused on enim levinud rauavaeguse visuaalsed sümptomid. Madal hemoglobiini tase muudab sinu vere heledamaks, mis omakorda teeb sinu jume kahvatumaks. 

10. Tinnitus
Tinnitus on heli, mida kuuldakse aeg-ajalt või pidevalt, ilma ühegi välise helistiimulita(5). Ka tinnituse ja aneemia vaheline seos tuleneb madalast vere hapniku tasemest.

11. Isutus
Rauapuudus võib tekitada isutust kuna mõjutab hormooni leptiin, tuntud ka kui näljahormoon(6)

12. Lusikakujulised haprad küüned
Haprad, lusikakujulised küüned on raskekujulise rauavaegusaneemia sümptomid. Küüned on haprad, lõhenevad ja murduvad. Küüneplaat on õhuke ja seetõttu moondub kasvades moodustades lusikakujulised küüned(7)

13. Keele valulikkus, paistetus või põletik
Üks aneemia sümptomeid on keelepõletik ehk glossiit(8). Selle tulemusel keel tursub, muutub valulikuks ja tekstuurilt siledaks. 

14. Isutamine kummaliste esemete söömiseks
Rauavaegus võib põhjustada söömishäiret pica(9,10). See tekitab isu mittesöödavate esemete järgi nagu näiteks kriit, savi ja paber. 

 


Rauapuudus - millised toidud sisaldavad palju rauda?

Kõige rohkem rauda sisaldavad loomsed toidud:

 • Punane liha, sealhulgas veis ja lammas
 • Maks ja maksatooted ( tasub raseduse ajal vältida või piirata koguseid suure A-vitamiini sisalduse tõttu)
 • Kala ja mereannid
 • Muna

Kõige rohkem rauda sisaldavad taimsed toidud:

 • Kuivatatud puuviljad, eriti aprikoosid ja viigimarjad
 • Tumerohelised lehtköögiviljad
 • Seemned ja pähklid
 • Kikerherned
 • Oad

Loomsetest allikatest saadud raud imendub sinu organismi kergemalt, kui taimsetest. Taimsetest allikatest raua imendumise soodustamiseks on soovitav tarbida koos C-vitamiiniga, näiteks klaasi apelsini mahlaga. 

Rauapuudus raseduse ajal

Rasedad naised vajavad rohkem rauda. Ideaalis peaks kogu vajaminev raud tulema toidulaualt. Raua preparaate on soovitav tarbida vaid juhul, kui sinu perearst on teinud vastavad vereanalüüsid ja tulemused näitavad rauavaegust.


Raseduse ajal tõuseb raua vajadus kuni 27 mg päevas, tavalise 18 mg asemel alla 50 aastaste naiste seas. Loote tervislikuks arenguks peab ema organism varustama loodet vere ja hapnikuga. Selleks peab ema organism tegema rohkem tööd. Raseduse ajal suureneb ema kehas verekogus kuni 50%. Selle tulemusel on üldises veremahus hemoglobiini protsent madalam ja viib tihti punaste vereliblede vaeguse ehk rauapuuduseni.


Rauapuudus lapsel

Rauapuuduse tagajärjed:

 • Kahvatu jume
 • Tumedad silmaalused
 • Väsimus
 • Isutus
 • Kasvu ja kaalu pidurdumine
 • Õppimis- ja käitumishäired
 • Hilinenud motoorsed oskused
 • Lihaste nõrkus
 • Ebasotsiaalsus
 • Nõrgenenud immuunsüsteem, laps on vastuvõtlik viirustele ja tihti haige

Rinnapiimatoidul olevatel beebidel on tavaliselt emalt kaasa saadud rauavarud olemas. Lisaks saavad nad vajamineva koguse rauda emapiimast toitudes. Rinnapiimaasendus toitudel on samuti tavaliselt vajalik kogus rauda lisatud(11).


Kuidas lapsel rauapuudus tekib?

Rauapuudus lapsel võib tekkida, kui sinu laps on toidu suhtes väga valiv. Sel juhul ei saa ta toidust vajaminevaid vitamiine ja mineraale sealhulgas rauda. 

Lapsed, kes on sündinud enneaegselt või kaalunud sündides väga vähe, areneb suurema tõenäosusega rauapuudus. Kui ema kannatas rauavaeguse käes, võib tagajärjeks olla ka lapse rauapuudus.

Vaid taimsest toidust on kasvaval lapsel raske saada käte vajalik kogus rauda. Lapsed kes joovad suurtes kogustes lehmapiima, on raua imendumine organismi raskendatud. Sama on ka neil, kes kannatavad mõne kroonilise haiguse, soolehaiguse või kroonilise infektsiooni käes. Nendel juhtudel ei võta organism rauda hästi omaks. 

Rauapuuduse tagajärgi võivad kogeda ka noored sportlased, kes teevad intensiivselt trenni kui ka noored neiud, kes kaotavad verd menstruatsiooni käigus(12)


4 viisi rauapuuduse raviks
Rauapuuduse teeb kindlaks arst vereanalüüside kaudu. Rauapuuduse olemasolu on vaja ravida ja ravi määrab arst.


Kui hemoglobiini tase ei ole ohtlikult madal, võib aidata teadlikust toitumisest sealhulgas tarbida rauarikkaid toitained koos C-vitamiini sisaldavate toitainetega. C-vitamiin aitab raual organismil rauda paremini omandada.
Suu kaudu võetavad rauapreparaadid, mida on võimalik saada nii käsimüügist kui retseptiravimina.
Kroonilise neeruhaiguse puhul võib sinu arst määrata sulle intravenoosse infusiooni ehk veeni kaudu raua manustamise(13).
Punaste vereliblede ülekanne 

Kokkuvõte
Raud on mineraal, mille peamine ülesanne on toota hemoglobiini ehk punaseid vereliblesid. Selle kaudu on tagatud hapniku transport organismis. Raud on oluline immuunsüsteemi tugevdaja. See reguleerib sinu keha temperatuuri ja aitab parandada kehalisi sooritusi. 


Rauapuudus ehk aneemia on hemoglobiini ja hapniku taseme langus veres. Rauapuuduse tagajärjel ilmneb erinevaid kehalisi kui ka vaimseid tervisehäireid.


Tasakaalukas toitumine ja sportlik eluviis on abiks rauapuuduse vältimiseks. Rauapuuduse teeb kindlaks sinu arst vereanalüüsidega ja vajadusel määrab sulle rauapreparaadid, et rauapuudust ravida.