Sipelgapuu koore ehk pau d’arco kasutusalad, eelised, kõrvaltoimed ja annustamine

Sipelgapuu koore ehk pau d’arco kasutusalad, eelised, kõrvaltoimed ja annustamine

Share
2022-03-23

Pau d’arco(Tabebuia avellanedae, Tabebuia impetiginosa) on puu, mis kasvab Amazonase vihmametsades, Kesk-Ameerika ja Lõuna-Ameerika troopilistes piirkondades. Pau d’arco toidulisandina, on selle sama puu sisemisest koorest valmistatud preparaat, mida rahvasuus kutsutakse ka looduslikuks antibiootikumiks.

Sipelgapuu koor ehk pau d’arco kasutusalad

Rahvameditsiinis kasutatakse sipelgapuu koort mitmete tervisehädade puhul. 

Aneemia, ekseem, diabeet, erinevate infektsioonid, astma, vähk, sooleussid, bronhiit, eesnäärme suurenemine on vaid mõned seisundid, mille puhul arvatakse pau d’arcost abi olevat. Teaduslikult on sipelgapuu koort veel vähe uuritud(1).


Küll aga leidub uuringuid, mis kinnitavad, et sipelgapuu koor tõepoolest parendab teatud seisundeid.


Võimalik bakterite ja seenehaiguste vastane toime

Sipelgapuu koore ehk pau d’arcoga läbiviidud loomkatsete tulemusel on teadlased märganud,et see omab mõningast bakterite ja seenhaiguste vastast toimet(2)

Pau d’arco pidurdab soolestikus kasvavaid baktereid, nagu näiteks Helicobacter(H.) pylori(3). Helicobacter elab seedetraktis ja maos, rünnates mao limaskesta ning põhjustades valulikke haavandeid. Kuigi uuringud näitavad, et sipelgapuu koor on efektiivne looduslik antibiootikum H.pylori raviks, ei ole tulemused siiski nii head, kui tavameditsiinis laialdasemalt kasutusel olevad ja retseptiravimina saada olevad antibiootikumid. 


Võimalik nakkushaiguste ja põletike vastane toime

Sipelgapuu koor arvatakse olevat tulemuslik põletike vastases ravis. Põletik on sinu keha loomulik reaktsioon vigastustele(4). Madal põletiku tase kehas ei ole ohtlik. Küll aga võib pidev põletik sinu organismis tuua kaasa vähki, diabeeti või südamehaigustesse haigestumise. 


Ajakirja Journal of Ethnopharmacology uuringus manustati laborihiirtele pau d’arco veepõhist ekstrakti, mis pärissis põletikku tekitavate ühendite moodustumist(5).

Sama ajakirja teises uuringus märgati, et sipelgapuu koores sisalduv beta-lapachone põhjustas teatud vähirakkudes apoptoosi ehk rakusurma(1).

Apoptoos on loomulik raku elutsükli kulg. Kõik rakud jõuavad lõpuks sellesse faasi, et vanad rakud saaksid asenduda uute rakkudega. Vähirakud apoptoosi iseeneslikult ei koge. Neid võib kutsuda surematuks ja nad paljunevad lõpmatult. Apoptoosi vallandumisega pau d'arco abil saab vähkkasvajaid teoreetiliselt kontrollida(6).


Sellegipoolest puuduvad piisavad tõendid sipelgapuu koore kasutamist vähiravis või selle ennetamiseks. On aga uuringud, mis viitavad, et tulevikus võib vähiravimite väljatöötamises just sellised arengud toimuda(7). 


Võib aidata kaalu langetada

Kaalulanguse puhul pole samuti ulatuslike inimkatseid ette näidata nagu ka teiste võimalike sipelgapuu koore kasutegurite osas. On tehtud katseid laborihiirtel, mis näitavad, et pau d’arco võib aidata langetada kaalu.


Uuringud näitavad, et pau d’arco ekstrakt takistab pankreasel toota ensüümi, mis aitab su kehal toidurasvu ja kaloreid omastada(8). 

Kuid tasub meeles pidada, et inimeste puhul ei ole vastavaid uuringuid läbi viidud ja ise katsetamine võib tuua kaasa mitmeid kõrvaltoimeid. 


Sipelgapuu koore kõrvalmõjud

Sipelgapuu koore kõrvalmõjusid inimesele ei ole piisavalt palju uuritud.


Sipelgapuu koor, nagu eelmises lõigus mainitud, pärsib pankrease toodetava ensüümi lipaasi tööd. See ei lase sinu organismil toidust saadavaid rasvaineid ja kaloreid omastada. See tähendab, et sinu keha võib tervislikuks funktsioneerimiseks ilma jääda kasulikest ainetest, mis võib mõjutada sinu üldist tervist ja heaolu. 


Sagedased kõrvalmõjud on:

Pearinglus
Iiveldus
Kõhulahtisus
Oksendamine

Harvemini esinevad kõrvalmõjud on:

Neerukahjustused
Maksakahjustused

Pau d’arco aeglustab vere hüübivust. Sellest tulenevalt võib sipelgapuu koore tarbimine suurendada operatsiooni ajal tekkiva verejooksu riski, mistõttu on oluline toidulisandit mitte tarbida vähemalt kaks nädalat enne igasugust kirurgilist protseduuri.


Kuna pau d’arco vähendab vere hüübivust, ei tohi seda kasutada koos verd vedeldavate ravimitega. 


Samuti ei tohiks sipelgapuu koore ekstrakti kasutada mittesteroidsete põletikuvastaste ravimitega. Nende ravimite ja pau d’arco koos kasutamine võib põhjustada maoverejooksu ja haavandite riski.


Mida suurema annuse sa sipelgapuu koort manustad, seda suurem on oht kõrvaltoimete esinemisel. Liiga suurtes kogustes on pau d’arco mürgine ja tervisele ohtlik.


Laialdaste uurigute puudumise tõttu pole mõistlik kasutada pau d’arco ekstrakti lastel, rasedatel ja imetavatel emadel. Ettevaatlik tasub olla ka maksahaiguste ja neeruhaigustega inimestel.


Millisel kujul sipelgapuu koor saadaval on? 

Sipelgapuu koort on saadaval kapslite, tablettide, kuivatatud koore tee, koorepulbri ja alkoholi põhiste tinktuuridena. 


Sobiv kogus sipelgapuu koore tarbimiseks sõltub sinu vanusest, tervisest, eesmärgist ja mitmest muust faktorist. Teaduslikult pole seni veel tõestatud, mis on pau d’arco manustamise õige kogus. 


Looduslikud ekstraktid, toidulisandid ja preparaadid ei tähenda alati seda, et need on ohutud. 


Annustamine ja manustamine

Sipelgapuu koore ehk pau d’arco annuste kogus sõltub väga paljudest erinevatest faktoritest. Kindlad juhtnöörid ja soovitused aga puuduvad. 


Suurem osa saadaval olevatest pau d’arco preparaatidest on kapslite kujul. Turvaliseks peetakse 500-550 milligrammiseid sipelgapuu koort sisaldavad kapslid. 


Sipelgapuu koort sisaldavad teed ja pulbrid pole nii turvalised, sest on raske määrata milline kogus manustamisel organismi jõuab. Samuti pole kindel kasutatava koore kvaliteet. Kindluse mõttes ei soovitata kasutada ühe tassi kuuma vee kohta rohkem kui üks teelusikatäis kuivatatud sipelgapuu koore laaste või pulbrit, et valmistada teed.  Enne joomist kurna tee seest sipelgapuu koore laastud või pulber sõela abil veest välja. 


Pau d’arco tinktuurid, kapslid, tabletid, pulbrid on saadaval erinevates loodustoodete poes, e-poodides, tervisetoodete riiulis laiahaarde kauplustes ja apteekides. Ilma laialdaste taimede teadmisteta on soovitav vältida sipelgapuu koore laaste. 


Saadaolevate preparaatide kvaliteet ja taust on väga erinev. See käib eriti selliste taimede kohta, mis pärinevad välismaalt. Ilma reguleerimata ja järjepideva kontrollita ei saa kunagi kindel olla, kas preparaat sisaldab ka päriselt seda, mida kirjade järgi lubab. 


Kvaliteedi ja ohutuse tagamiseks oleks mõistlik valida taimsete preparaatide tootjad, kelle bränd on tuntud ja tunnustatud. 

Kui mõni toidulisand, vitamiin, taimne preparaat on saanud endale vastavad sertifikaadid, ei tähenda see kohe, et selle manustamine on ohutu. See tähendab seda, et toode sisaldab seda ainet, mida see kirjade järgi sisaldada “lubab”. Alati peab jälgima toote etiketil ettenähtud annuseid ja omavoliliselt neid mitte suurendama. Sipelgapuu koore toodete etiketilt tasub lisaks otsida koostisosana Tabebuia avellanedae või Tabebuia impetiginosat.


Kokkuvõte

Sipelgapuu koor ehk Pau d’arco on Amazonase,Lõuna-Ameerika ja Kesk-Ameerika vihmametsades kasvav puu, mille koorest valmistatud toidulisandid on tuntud ka kui loodusliku antibiootikumina.